تفاوت بین انواع SCSI Controller

تفاوت بین انواع SCSI Controller  ها در Vsphere

یکی ازمراحل ساخت ماشین مجازی در Vsphere  انتخاب نوع SCSI Controller  می باشد که در این پست قصد دارم تا به تفاوتSCSI  آنها بپردازیم.

در ابتدا یادآور می شود که در هنگام ساخت ماشین و در پنجره انتخاب سیستم عامل، وقتی نوع سیستم عامل انخاب می شود، سیستم به صورت حودکار نوع vSCSI  مناسب برای سیستم عامل انتخاب شده را بر اساس درایور های موجود در آن سیستم عامل، انتخاب میکند.

اما اگر قصد انتخاب گزینه های دیگر را دارید، گزینه های قابل انتخاب به عنوان SCSI Controller   به شرح زیر می باشد:

BusLogic: این گزینه یکی از اولین VSCSI های شبیه سازی شده در VMware  می باشد. نسخه های اولیه ویندوز به صورت پیش فرض دارای درایور این نوع کنترلر بودند. در نتیجه نصب آن سیستم عامل ها بدون مشکلی به همراه این نوع کنترلر به راحتی انجام پذیر بود.بر خلاف LSI Logic  درایورکنترلر BusLogic  در ویندوز، محدود به صفی با عمق یک برای ورودی و خروجی بود.

LSI Logic Parallel: این نوع کنترلر درابتدا به نام LSI Logic  شناخته می شد. این نوع کنترلر یکی دیگر از کنتلرهای SCSI است که توسط VMware  ارائه شد. از آنجا که اکثر سیستم عامل ها دارای درایوری بودند که صف ورودی و خروجی به عمق 32 را پشتیبانی می کرد، به انتخاب مناسبی تبدیل شد.

 

LSI Logic SAS: این کنترلر نسخه تکامل یافته Parallel  است که برای پشتیبانی از استاندارد های آینده ایجاد گردید. محبوبیت این نوع کنترلر از نسخه ویندوز سرور 2008 به بعد که راه اندازی MCSC  نیازمند این نوع کنترلر بود، بیشتر و بیشتر شد.

VMware Paravirtual:  این نوع کنترلر که به نام PVSCSI هم شناخته می شود،  قابلیت فهم مجازی سازی را دارد و اصولا برای پشتیبانی از throughput بسیار بالا با کمترین بار پردازشی طراحی شده است در نتیجه کارآمد ترین درایور محسوب می شود.

نکته: throughput مبنایی برای سنجش عملکرد دیسک در هنگام فعالیت با بلاک های به اندازه 64 کیلوبایت یا بزرگتر استفاده می شود. فعالیت هایی مانند انتقال فایل یا پخش ویدئو

وقتی صحبت از عملکرد علی می شود، PVSCSI و LSI Logic SAS/Parallel اساسا شبیه به هم هستند اما PVSCSI دارای کارایی بیشتری است چرا با استفاده کمتر از CPU  منابع پردازشی CPU حفظ خواهد شد تا این منابع در جایی بهتری که نیاز است استفاده شوند. در نتیجه این نوع کنترلر برای ماشین هایی که دارای دیسکی با I/O بالا می باشند انتخاب مناسبی خواهد بود.

جدول زیر شامل مقایسه ای خلاصه بین کنترلر های اشاره شده می باشد.

 

 

حامد
اشتراک دانش رو دوست دارم برای همین سعی میکنم مطالب آموزشی ای تهیه شده دارای جزئیات خوب و به صورت کامل تهیه بشوند.استفاده از مطالب این سایت در هر جایی بلا مانع می باشد. اما ذکر منبع رفتاری حرفه ای و اخلاقی خواهد بود. من را از نظرات خود مطلع سازید. و اگر میخواهید در مورد من بیشتر بدانید سری به صفحه "در باره من" بزنید.